Haber

Netanyahu’nun oğlu: İsrail’deki protestoları ABD finanse ediyor

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun oğlu Yair, ülkede hükümet ve yargı reformuna yönelik protestoların ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse edildiğini savunarak bir dizi tweet ve retweet paylaştı.

Yair Netanyahu, paylaştığı bir tweet’te İsrail’deki “hukuk devrimi”ne karşı protestoların arkasında Amerikalıların olduğundan bahsetti.

Paylaşımda, bunun amacının Başbakan’a İranlılarla anlaşmaya varması için baskı yapmak olduğu kaydedildi.

Netanyahu Jr. tarafından paylaşılan tweet’te şu ifadelere yer verildi: ” İsrail’deki protestoların arkasında ABD Dışişleri Bakanlığı var, amaçları Netanyahu’yu devirmek, görünüşe göre İranlılarla bir anlaşma yapmak. Şin Bet nerede?”

Ardından bu kez Netanyahu Jr., aşırı sağcı haber sitesi Breitbart’ta Mark Levin’in paylaştığı bir yazıya dikkat çekerek, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Netanyahu hükümetini ‘muhtemelen adına’ devirmeye çalıştığını iddia ederek, yanıp sönen kırmızı siren emojileri ekledi. İran’. daha paylaştı.

İsrailli üst düzey yetkili: ABD, Netanyahu’yu iki kez iktidardan indirmeye çalıştı

Öte yandan Arutz Sheva’ya konuşan üst düzey bir İsrailli yetkili, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin önceki yönetimlere kıyasla İsrail’in içişlerine fazla karışmadığını belirtti.

Resmi, “Yönetim eskisi kadar İsrail’in özel işlerine karışmıyor. İki kez Benjamin Netanyahu’yu devirmeye çalıştılar. Geçmişte bariz müdahaleler oldu, Bill Clinton başbakanı devirmeye çalıştı. Bunu kendisi de itiraf etti.”söz konusu.

Yetkili, aynı zamanda İç işlerimiz sakinleşene kadar (Netanyahu’nun) Beyaz Saray’a davet edilmeyeceği bize açıkça bildirildi.”bilgileri verdi.

İsrail’de yargı reformu ve protestolar

Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sona erdirecek ve yargının yargıçların seçimi üzerindeki etkisini azaltacak bir “yargı reformu” planladıklarını duyurdu.

Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinin yargının bazı yetkilerini Parlamento’ya devretme hamleleri, hükümet ile Yargıtay başta olmak üzere İsrail yargısı arasında gerginliğe yol açmıştı.

Netanyahu’nun yargı düzenlemesinin askıya alınması çağrısında bulunan Savunma Bakanı Yoav Gallant’ı görevden almasının ardından dün binlerce İsrailli sokaklara döküldü.

haberkursunlu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu