Haber

BMGK Gazze’deki çatışmaların derhal durdurulması çağrısında bulundu

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), İsrail’in faaliyetlerini sürdürdüğü Gazze Şeridi’ndeki çatışmaların derhal durdurulması çağrısında bulunan karar tasarısını kabul etti. Malta tarafından yazılan kararda, “bölgeye insani yardım ulaştırılmasına yetecek kadar gün süreyle” çatışmaların durdurulması istendi ve Hamas’a, İsrail’den kaçırdığı rehineleri koşulsuz ve derhal serbest bırakması çağrısında bulunuldu.

daimi üyeler; ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’nın veto yetkisine sahip olduğu 15 üyeli BM Güvenlik Konseyi’nde, Gazze’deki duruma ilişkin daha önce hazırlanan karar taslakları, daimi üyelerin vetoları nedeniyle şu ana kadar sonuçsuz kalmıştı. Nihai oylamada daimi üyeler ABD, İngiltere ve Rusya çekimser kalırken, diğer 12 üye ise lehte oy kullandı.

‘Ateşkes’ mi ‘kırılma’ tartışması

Taslak metinde “ateşkes” kelimesinin mi yoksa “ateşkes” kelimesinin mi kullanılacağı konusunda üye ülkeler arasında yoğun tartışmaların olduğu belirtiliyor. ABD ve İsrail, ateşkesin “yalnızca Hamas’a fayda sağlayacağı” gerekçesiyle karşı çıktı ve insani amaçlarla geçici molaların verilebileceği tavrında ısrar etti. Rusya’nın BMGK oturumunda geçici bir ara vermek yerine çatışmayı tamamen sona erdirecek bir ateşkes formülünü savunduğu belirtiliyor.

Kabul edilen karar taslağının Hamas’ın İsrailli sivillere yönelik katliamını kınamaması da dikkat çekti. ABD ve İngiltere daha önceki taslaklarda bu konuda ısrar etmişti. BMGK’nin kabul ettiği kararda şu ifadelere yer verildi: “BMGK, insani yardıma tam, hızlı, güvenli ve sınırsız erişimin sağlanması için Gazze Şeridi’nde gerektiği kadar gün süreyle acil insani molalar ve koridorlar oluşturulmasını talep ediyor.” Karar metninde ayrıca sivillerin korunması başta olmak üzere uluslararası hukuka uygunluk vurgusu yapıldı.

rtr/BK,JD

bor-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu