Haber

Berat Kandili Orucu İftar Vakti Ne Zaman, Saat Kaç? Ezan Bugün Saat Kaçta Okunacak?

Berat Kandili iftar saati günün en çok merak edilen konularının başında geliyor. İbadetlerini eksiksiz ve hatasız yapmak isteyen bireyler ve oruç tutanlar 6 Mart iftar saatini merak ediyor. Sahur ve imsak vakti ile başlayan oruç, akşam namazı ile açılan iftar ile sona erer. 2023 Berat Kandili’nde oruçlar saat kaçta açılacak? İşte Berat Kandili’nin 6 Mart iftar saatleri…

6 Mart Pazartesi günü Berat Kandilinde oruç tutan vatandaşlar iftar saatlerini merak ediyor.

Berat gecesi, İslam’ın kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’in Levh-i Mahfuz’dan dünya semasına indirildiği gece olarak bilinir.

Berat Kandili Orucu Ne Zaman?

Dini açıdan bakıldığında, gün batımı ile birlikte bir önceki gün sona erer ve yeni bir gün başlar. Gece gündüzden önce gelir (Kurtubi, el-Câmi’, XIV, 15). Nitekim Ramazan ayı Şaban ayının son günü güneşin batmasıyla başladığı için teravih namazı o gece kılınmakta ve Şevval ayı Ramazan ayının son günü güneşin batmasıyla başladığı için teravih namazı kılınmamaktadır. o gece gerçekleştirildi. Cuma günü ise Perşembe günü akşam vakti ile başlar ve Cuma günü akşam vaktine kadar devam eder. Meselâ, “Receb’in ilk Cuma gecesi” denilince, perşembeyi ilk cumaya bağlayan gece (akşamdan sabaha kadar olan dönem) kastedilmektedir. Yine “Şaban ayının 15. gecesi” bu ayın 14. gününü 15. gününe bağlayan gece, “bayram gecesi” ise Arefe gününü bayrama bağlayan gecedir. Bir önceki gün ile oruç tutulabilir.

Berat Kandili’nde Oruç Tutmak Zorunlu mu?

Berat Kandili orucu için Hz. Muhammed dedi ki:

İbadet Şaban’ın ortasında (Berat Gecesi), gündüzleri oruç tutmaktır. O gece, güneşin batmasıyla Allah dünya semasına (rahmetiyle) rahmetini tecelli eder ve ‘Benden af ​​dileyen yok mu onu bağışlarım, yok mu benden af ​​dileyen. rızık ver, sıhhat vereyim, musibete uğrayan başka yok mu? bir şey istemek…”

Berat Kandili İftar Saati Ne Zaman?

İstanbuliftar vakti :19:07 ankaraiftar saati:18:52 izmiriftar saati: 19:16 Kocaeliiftar saati: 19:03 bursaiftar saati: 19:07

Tüm İllerin İftar Saatleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu